fbpx
Aktualności

Wynajem mini żurawia – 5 parametrów, na które warto zwrócić uwagę

mały żuraw

Mini żurawie to coraz częściej używane urządzenia. Wykorzystuje się je przede wszystkim na budowach, podczas prac montażowych i renowacyjnych. Mają kompaktowe rozmiary, a jednocześnie umożliwiają podnoszenie ciężkich ładunków, ułatwiając tym samym realizację wielu zadań. Zastanawiasz się nad wypróbowaniem takiego sprzętu? Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na wynajem mini żurawia.

Mini żuraw budowlany – jak wybrać właściwe urządzenie?

Mini żuraw budowlany jest urządzeniem, które może być przystosowane do realizacji wielu zadań. Dostępne na rynku maszyny mają dość zróżnicowane parametry. Dlatego dopasowanie właściwego modelu do konkretnego zlecenia jest tak istotne. Ważne są również warunki realizacji prac. Listę najważniejszych parametrów, na które należy zwrócić uwagę, znajdziesz poniżej.

Waga i wymiary mini żurawia

Mimo, iż wszystkie mini żurawie budowlane są kompaktowe, występują pomiędzy nimi różnice w wymiarach i wadze. Czasami nawet kilka centymetrów ma ogromne znaczenie w wyborze i możliwościach wykorzystania maszyny. Dostępne są min.urządzenia o wąskiej konstrukcji, które mieszczą się w standardowych otworach drzwiowych (80 cm). Dzięki temu mogą być używane wewnątrz pomieszczeń. Wymiary mogą mieć również znaczenie w przypadku manewrów wykonywywanych w miejscu przeprowadzania prac.

Kolejną ważną kwestią jest masa całkowita mini żurawia. Ma ona duże znaczenie min. w przypadku poruszania się maszyn po stropach o określonej nośności. Niezwykle istotna jest również w przypadku transportów (zarówno pojazdami, jak i np. windami towarowymi). Jeśli prowadzone prace wymagają zainstalowania mini dźwigu na znacznej wysokości (np. na dachu, na stropie), zwykle konieczny jest wybór lżejszego urządzenia. Dostępne są modele ważące poniżej 3T, które mogą być transportowane żurawiem wieżowym. Dodatkowo w niektórych przypadkach istnieje możliwość demontażu niektórych elementów w celu zmniejszenia wagi urządzenia (np. przeciwwagi) – trzeba jednak pamiętać, że wpływa to na zmniejszenie udźwigu mini żurawia.

IMG 0550
F71F8B0E 9A54 4827 8FC9 E12EECA08876 1 201 a
IMG 3706
Wysięg i wysokość podnoszenia mini dźwigu

Wysięg mini dźwigu to jeden z podstawowych parametrów wpływających na możliwości jego zastosowania. Jest on również określany jako promień roboczy i wyznacza maksymalną poziomą odległość pomiędzy osią obrotu, a hakiem. Mówi nam o tym, jak daleko może sięgnąć ramię maszyny.
Niezwykle istotna jest też wysokość podnoszenia. Parametr wskazuje, jak wysoko w pionie sięga ramię maszyny. Innymi słowy, tzw. wysokość użyteczna podnoszenia to maksymalny pułap, na jaki można unieść ładunek w zależności od tego, na czym został zamocowany (zblocze lub hak szperający).

Wymiary transportowe mini żurawia

Mini żuraw budowlany jest używany przede wszystkim tam, gdzie możliwości zastosowania większych maszyn są ograniczone. Chodzi tu o prace prowadzone na niewielkiej przestrzeni, a także transport do trudno dostępnych miejsc.

Mini żurawie to kompaktowe maszyny, ale potrzebują miejsca do rozstawu podpór stabilizujących (w najmniejszym modelu jest to 4,5 x 4,5 m). Istnieje możliwość zmniejszenia tej powierzchni, ale powoduje to również zmniejszenie udźwigu maszyny. Niektóre modele mają możliwość płynnej regulacji rozstawu podpór, co pozwala ustawić je w miejscu pozornie niedostępnym.

Szerokość maszyny ma szczególne znaczenie podczas prac, do których należy dojechać przez wąski przejazd. Najmniejszy mini żuraw bez problemu przejedzie przez standardowy otwór drzwiowy. Modele o mocniejszych parametrach są niewiele większe. Żuraw o maksymalnej wysokości podnoszenia 22 m mierzy zaledwie 80 cm szerokości.

Długość maszyny jest szczególnie ważna np. przy transporcie windami towarowymi. W niektórych modelach istnieje możliwość demontażu silnika elektrycznego, który pozwala na zmniejszenie długości urządzenia i przystosowanie do transportu windą.

Udźwig mini żurawia

Udźwig to z kolei parametr, który określa maksymalną masę ładunków podnoszonych przez żuraw w oparciu o diagram pracy. Udźwig maleje wraz z wysuwem i położeniem wysięgnika. W przypadku zbyt ciężkiego ładunku zabezpieczenia żurawia nie pozwalają na nadmierne wysunięcie wysięgnika. Przed wyborem urządzenia do konkretnego typu zadań należy więc zwrócić szczególną uwagę na ten czynnik. Natomiast podczas pracy w żadnym wypadku nie należy ignorować informacji wysyłanych przez systemy bezpieczeństwa.

Zasilanie mini dźwigu budowlanego

W następnej kolejności warto zastanowić się, jakiego zasilania potrzebujesz w swoim mini dźwigu budowlanym. Większość maszyn tego typu wyposażonych jest w silnik elektryczny, spalinowy bądź w dwa niezależne źródła zasilania.

Silniki elektryczne umożliwiają pracę tam, gdzie nie ma zastosowania silnik spalinowy. Istnieją modele o zasilaniu elektrycznym akumulatorowym (DC), które pozwalają na wykonywanie prac w miejscach, gdzie dostęp do prądu jest ograniczony bądź niemożliwy. Moc takich silników mini żurawi jest zbliżona do mocy silników spalinowych, przy jednoczesnym zachowaniu niskoemisyjności (brak zanieczyszczeń, cicha praca).

Usuwamy ten fragment bo na kołach poruszają się manipulatory i dźwigi pick and carry.

Dodatkowe wyposażenie – zwiększ możliwości mini żurawia budowlanego

Warto przy tym zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie, które można wykorzystać wraz z mini żurawiem budowlanym. Niektóre modele mają możliwość zastosowania dodatkowego wysięgnika Fly-JIB, który zwiększa wysokość podnoszenia. Większość mini żurawi budowlanych można też wyposażyć w akcesoria do chwytania różnego rodzaju materiałów, np. przyssawki próżniowe do szyb lub chwytaki do płyt warstwowych czy też betonu.

IMG 0224
PHOTO 2022 12 16 17 53 12 2
Wynajem mini żurawia – nie zapomnij sprawdzić warunków umowy

Właściwy dobór urządzenia to jedno, ale udany wynajem mini żurawia to także przejrzyste warunki umowy. Nie zapomnij upewnić się, że współpracujesz z firmą, która dba o klienta. Wśród najbardziej docenianych przez najemców elementów oferty znajdują się:

  • przejrzysty cennik,
  • elastyczne warunki najmu
  • dostarczenie maszyny we wskazane miejsce,
  • całodobowy, sprawny dostęp do serwisu,
  • szeroki wybór maszyn o zróżnicowanych parametrach,
  • wykwalifikowana kadra operatorów,
  • łatwość kontaktu z wypożyczalnią,
  • minimalne formalności.

Szukacie mini żurawia do wsparcia Waszej firmy? Nie jesteście pewni jaką maszynę wynająć? Skontaktujcie się z nami, pomożemy w wyborze sprzętu z naszej bogatej oferty.